What’s On Stage Awards – The Nominations

Nominations for the 23rd What’s On Stage Awards have been announced.

The shortlist was selected by a panel of industry experts selected by What’s On Stage. Eligibility dates are from 26 November 2021 to 22 November 2022 for most categories. Voting will close on 10 January 2023 and the awards ceremony will take place on Sunday 12 February 2023 at the Prince of Wales Theatre in London.

The Nominations in Full

BEST PERFORMER IN A MUSICAL

Courtney Bowman, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
Katie Brayben, Tammy Faye, Almeida Theatre
Divina De Campo, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester
Jordan Luke Gage, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
Frances Mayli McCann, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
Charlie Stemp, Crazy for You, Chichester Festival Theatre

BEST SUPPORTING PERFORMER IN A MUSICAL

Jocasta Almgill, Grease, Dominion Theatre
Lauren Drew, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
Paul French, Grease, Dominion Theatre
Natalie McQueen, Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
John Owen-Jones, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Marisha Wallace, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic

BEST PERFORMER IN A PLAY

Jonathan Bailey, Cock, Ambassadors Theatre
Jodie Comer, Prima Facie, Harold Pinter Theatre
Carrie Hope Fletcher, The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre Kingston
Mei Mac, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Rafe Spall, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre
David Tennant, Good, Harold Pinter Theatre

BEST SUPPORTING PERFORMER IN A PLAY

Jade Anouka, Cock, Ambassadors Theatre
Gwyneth Keyworth, To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre
Elliot Levey, Good, Harold Pinter Theatre
Natasha Magigi, The Clothes They Stood Up In, Nottingham Playhouse
Sharon Small, Good, Harold Pinter Theatre
Greg Tannahill, Good Luck, Studio, Mercury Theatre, Salisbury Playhouse and Yvonne Arnaud Theatre

BEST TAKEOVER PERFORMANCE

Lauren Byrne, Matilda The Musical, Cambridge Theatre
Erin Caldwell, Heathers: The Musical, The Other Palace
Joel Harper-Jackson, Cock, Ambassadors Theatre
Lucie Jones, Wicked, Apollo Victoria Theatre
Reuben Joseph, Hamilton, Victoria Palace Theatre
Ben Joyce, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre

BEST PROFESSIONAL DEBUT PERFORMANCE

Tomisin Ajani, The Play That Goes Wrong, Duchess Theatre
Joe Locke, The Trials, Donmar Warehouse
Oliver Nicholas, Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre
Aharon Rayner, The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Nadine Shah, A Midsummer Night’s Dream, Shakespeare North Playhouse
Djavan van de Fliert, Frozen, Theatre Royal Drury Lane

BEST NEW MUSICAL

Bonnie & Clyde the Musical, Arts Theatre
The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry Salford
Tammy Faye, Almeida Theatre
The Band’s Visit, Donmar Warehouse
The Osmonds: A New Musical, UK tour

BEST MUSICAL REVIVAL

Billy Elliot, Curve, Leicester
Grease, Dominion Theatre
Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
My Fair Lady, London Coliseum and tour
Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic
Spring Awakening, Almeida Theatre

BEST NEW PLAY

A Different Stage, Duke of York’s Theatre and tour
Best of Enemies, Young Vic and Noël Coward Theatre
Eureka Day, The Old Vic
My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Prima Facie, Harold Pinter Theatre
To Kill a Mockingbird, Gielgud Theatre

BEST PLAY REVIVAL

Blues for an Alabama Sky, National Theatre
Cock, Ambassadors Theatre
Good, Harold Pinter Theatre
The Caucasian Chalk Circle, Rose Theatre, Kingston
The Crucible, National Theatre
The Seagull, Harold Pinter Theatre

BEST WEST END SHOW

Back to the Future: The Musical, Adelphi Theatre
Hamilton, Victoria Palace Theatre
Les Misérables, Sondheim Theatre
SIX, Vaudeville Theatre
The Phantom of the Opera, Her Majesty’s Theatre
Wicked, Apollo Victoria Theatre

BEST REGIONAL

Billy Elliot, Curve, Leicester
Crazy for You, Chichester Festival Theatre
The Great British Bake Off Musical, Everyman Theatre, Cheltenham
Rodgers + Hammerstein’s Cinderella, Hope Mill Theatre
The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton
The Osmonds: A New Musical, UK tour

BEST OFF-WEST END PRODUCTION

Anyone Can Whistle, Southwark Playhouse
But I’m A Cheerleader: The Musical, The Turbine Theatre
DIVA: Live from Hell!, The Turbine Theatre
Millennials, The Other Palace Studio
RIDE – A New Musical, Charing Cross Theatre
Ruckus, Southwark Playhouse

BEST CONCERT EVENT

Chess, Theatre Royal Drury Lane
Jeremy Jordan, Theatre Royal Drury Lane
SIX in Concert, Hampton Court Palace
Stephen Sondheim’s Old Friends, Sondheim Theatre
The Witches of Eastwick, Sondheim Theatre
Treason , Theatre Royal Drury Lane

BEST DIRECTION

Dominic Cooke, Good, Harold Pinter Theatre
Daniel Fish, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic
Nikolai Foster, Billy Elliot, Curve Leicester
Rupert Goold, Spring Awakening, Almeida Theatre
Phelim McDermott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Indhu Rubasingham, The Father and the Assassin, National Theatre

BEST MUSICAL DIRECTION/SUPERVISION
Daniel Kluger, Nathan Koci and Tom Brady, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic
Nigel Lilley and Tarek Merchant, The Band’s Visit, Donmar Warehouse
Stuart Morley, Georgie Francis and Elliot Mackenzie, Whistle Down the Wind, Watermill Theatre
Bruce O’Neil and Matt Smith, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Ted Sperling and Gareth Valentine, My Fair Lady, London Coliseum and tour
Sarah Travis, Steve Sidwell and the company, Beautiful: The Carole King Musical, UK tour

BEST CASTING DIRECTION

Pippa Ailion and Natalie Gallacher, Spring Awakening, Almeida Theatre
Stuart Burt, The Seagull, Harold Pinter Theatre
Anji Carroll, Marvellous, New Vic Theatre, @sohoplace
Natalie Gallacher for Poppa Ailion Casting, Legally Blonde, Regent’s Park Open Air Theatre
Jacob Sparrow, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic
Anne Vosser and Jo Hawes, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford

BEST CHOREOGRAPHY

Fabian Aloise, Bring It On: The Musical, Southbank Centre
Maxine Doyle, The Burnt City, Woolwich Works
Ellen Kane, A Chorus Line, Curve Leicester
Lynne Page, Spring Awakening, Almeida Theatre
Susan Stroman, Crazy for You, Chichester Festival Theatre
Arlene Phillips, Grease, Dominion Theatre

BEST COSTUME DESIGN

Evie Gurney and Richard Mawbey, The 47th, The Old Vic
William Ivey Long, Crazy for You, Chichester Festival Theatre
Katrina Lindsay, Tammy Faye, Almeida Theatre
Melissa Simon-Hartman, Much Ado About Nothing, Royal Shakespeare Theatre
Gabriella Slade, The Cher Show, UK tour
Catherine Zuber, My Fair Lady, London Coliseum and UK tour

BEST LIGHTING DESIGN

Neil Austin, Tammy Faye, Almeida Theatre
Nic Farman, The Book Thief, Octagon Theatre, Bolton
Jessica Hung Han Yun, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Jack Knowles, Spring Awakening, Almeida Theatre
Tim Lutkin, The Crucible, National Theatre
Scott Zielinski, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic

BEST SET DESIGN

Jon Bausor, Into the Woods, Theatre Royal Bath
Es Devlin, The Crucible, National Theatre
Robert Jones, Murder on the Orient Express, Chichester Festival Theatre
Morgan Large, Sister Act, Eventim Apollo Hammersmith and tour
Tom Pye and Basil Twist, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Ben Stones, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester

BEST SOUND DESIGN

Lee Affen, Blood Harmony, The Lowry, Salford, The Dukes, Lancaster, Lawrence Batley Theatre, Huddersfield and Traverse Theatre
Annie May Fletcher, Hedwig and the Angry Inch, Leeds Playhouse and HOME Manchester
Tony Gayle, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Paul Groothuis, Into the Woods, Theatre Royal Bath
Paul Groothuis, The Band’s Visit, Donmar Warehouse
Drew Levy, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic

BEST VIDEO DESIGN

Luke Halls and Zakk Hein, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre
Douglas O’Connell, Identical, Nottingham Playhouse and The Lowry, Salford
Finn Ross, Spring Awakening, Almeida Theatre
Andrea Scott, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre
Joshua Thorson, Rodgers & Hammerstein’s Oklahoma!, Young Vic
Max Spielbichler, Best of Enemies, Young Vic and Noël Coward Theatre

BEST GRAPHIC DESIGN

AKA, Tammy Faye, Almeida Theatre
Bob King Creative, My Fair Lady, London Coliseum and tour
Felicity McCabe, The Crucible, National Theatre
Muse Creative Communications, The Book of Dust: La Belle Sauvage, Bridge Theatre
Studio Doug, Prima Facie, Harold Pinter Theatre
Toshio Suzuki and Dewynters, My Neighbour Totoro, Barbican Theatre

👤 📅8 December 2022

📷 Main photo: 23rd Whats On Stage Awards

Related News
More >

Latest News
More >

Leave a Review or Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *