WhatsOnStage Awards

WhatsOnStage Awards 2020 – The Nominations

The nominations for the WhatsOnStage Awards 2020. Winners to be announced at the Prince of Wales Theatre in London on Sunday 1 March 2020.

Best Actor in a Play, sponsored by Edwardian Hotels

Tom Hiddleston – Betrayal – Harold Pinter Theatre
Andrew Scott – Present Laughter – The Old Vic
Matt Smith – Lungs – The Old Vic
Wendell Pierce – Death of a Salesman – Young Vic / Piccadilly Theatre
Laurie Kynaston – The Son – Kiln Theatre / Duke of York’s Theatre

Best Actress in a Play, sponsored by Tonic Theatre

Claire Foy – Lungs – The Old Vic
Zawe Ashton – Betrayal – Harold Pinter Theatre
Hayley Atwell – Rosmersholm – Duke of York’s Theatre
Sharon D Clarke – Death of a Salesman – Young Vic / Piccadilly Theatre
Juliet Stevenson – The Doctor – Almeida Theatre

Best Supporting Actor in a Play

Alexander Vlahos – Peter Pan – Park Theatre
Charlie Cox – Betrayal – Harold Pinter Theatre
Hareet Deol – My Beautiful Laundrette – A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
Hammed Animashaun – A Midsummer Night’s Dream – Bridge Theatre
Giles Terera – Rosmersholm – Duke of York’s Theatre

Best Supporting Actress in a Play

Ria Zmitrowicz – The Doctor – Almeida Theatre
Isabella Pappas – Appropriate – Donmar Warehouse
Monica Dolan – All About Eve – Noël Coward Theatre
Sophie Thompson – Present Laughter – The Old Vic
Indira Varma – Present Laughter – The Old Vic

Best Actor in a Musical, sponsored by Dewynters

David Hunter – Waitress – Adelphi Theatre
Sam Tutty – Dear Evan Hansen – Noël Coward Theatre
Jac Yarrow – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The London Palladium
Oliver Tompsett – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Charlie Stemp – Mary Poppins – Prince Edward Theatre

Best Actress in a Musical, sponsored by Café de Paris

Lucie Jones – Waitress – Adelphi Theatre
Katharine McPhee – Waitress – Adelphi Theatre
Miriam-Teak Lee – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Tracie Bennett – Mame – Hope Mill Theatre
Zizi Strallen – Mary Poppins – Prince Edward Theatre

Best Supporting Actor in a Musical

Joe Sugg – Waitress – Adelphi Theatre
Jack Loxton – Dear Evan Hansen – Noël Coward Theatre
Jordan Luke Gage – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Oscar Conlon-Morrey – Only Fools and Horses the Musical – Theatre Royal Haymarket
Jason Donovan – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The London Palladium

Best Supporting Actress in a Musical, sponsored by Newman Displays

Laura Baldwin – Waitress – Adelphi Theatre
Marisha Wallace – Waitress – Adelphi Theatre
Cassidy Janson – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Melanie La Barrie – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Rachel Tucker – Come From Away – Phoenix Theatre

Best New Play, sponsored by Ticketmaster

The Doctor – Robert Icke – Almeida Theatre
The Son – Florian Zeller – Kiln Theatre / Duke of York’s Theatre
My Beautiful Laundrette – Hanif Kureishi – A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
Life of Pi – Lolita Chakrabarti – Sheffield Theatres
Appropriate – Branden Jacobs-Jenkins – Donmar Warehouse

Best Play Revival, sponsored by JHI Marketing

Betrayal – Harold Pinter Theatre
Death of a Salesman – Young Vic / Piccadilly Theatre
Present Laughter– The Old Vic
A Midsummer Night’s Dream – Bridge Theatre
Lungs – The Old Vic

Best New Musical, sponsored by h Club London

Waitress – Adelphi Theatre
& Juliet – Shaftesbury Theatre and Opera House, Manchester
Dear Evan Hansen – Noël Coward Theatre
Come From Away – Phoenix Theatre
Only Fools and Horses the Musical – Theatre Royal Haymarket

Best Musical Revival, sponsored by Concord Theatricals

Mary Poppins – Prince Edward Theatre
Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The London Palladium
Mame – Hope Mill Theatre
9 to 5 the Musical – Savoy Theatre

Best Off-West End Production, sponsored by Les Misérables

Fiver – Southwark Playhouse
The View UpStairs – Soho Theatre
High Fidelity – The Turbine Theatre
Preludes – Southwark Playhouse
Falsettos – The Other Palace

Best Regional Production, sponsored by MTI Europe

Mame – Hope Mill Theatre
The Color Purple – A Curve Leicester and Birmingham Hippodrome co-production
Life of Pi – Sheffield Theatres
My Beautiful Laundrette – A Curve Leicester, Belgrade Theatre Coventry, Everyman Theatre Cheltenham and Leeds Playhouse co-production
West Side Story – Royal Exchange, Manchester

Best Choreography

Fabian Aloise – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Bourne – Romeo and Juliet – UK tour
Kelly Devine – Come From Away – Phoenix Theatre
Jennifer Weber – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Nick Winston – Mame – Hope Mill Theatre

Best Costume Design

Lez Brotherston – Romeo and Juliet – UK tour
Katrina Lindsay – Small Island – National Theatre
Rob Howell – Present Laughter – The Old Vic
Philip Witcomb – Mame – Hope Mill Theatre
Paloma Young – & Juliet – Shaftesbury Theatre

Best Direction, sponsored by LOVEtheatre

Marianne Elliott and Miranda Cromwell – Death of a Salesman – Young Vic / Piccadilly Theatre
Robert Icke – The Doctor – Almeida Theatre
Jamie Lloyd – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Matthew Warchus – Lungs – The Old Vic
Matthew Warchus – Present Laughter – The Old Vic

Best Graphic Direction, sponsored by Hexagon Print

& Juliet – Dewynters
Captain Corelli’s Mandolin – Muse Creative Communications
Equus – Feast Creative
Evita – Feast Creative
Rosmersholm – Bob King Creative

Best Lighting Design, sponsored by White Light

Jon Clark – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Ben Cracknell – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The London Palladium
Howard Hudson – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Jessica Hung Han Yun – Equus – UK tour
Tim Lutkin and Hugh Vanstone – Present Laughter – The Old Vic

Best Musical Direction, sponsored by AKA

Ian Eisendrath, Alan Berry and team – Come From Away – Phoenix Theatre
Kimberly Grigsby – The Light in the Piazza – Southbank Centre
Alex Parker – Mame – Hope Mill Theatre
John Rigby – Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat – The London Palladium
Alan Williams – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre

Best Set Design, sponsored by Sine Digital

Soutra Gilmour – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Soutra Gilmour – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Rob Howell – Present Laughter – The Old Vic
Robert Jones – The Light in the Piazza – Southbank Centre
Rae Smith – The Night of the Iguana – Noël Coward Theatre

Best Sound Design, sponsored by Stage Sound Services

Ben Harrison – Mame – Hope Mill Theatre
Nick Lidster – Evita – Regent’s Park Open Air Theatre
Gareth Owen – & Juliet – Shaftesbury Theatre
Gareth Owen – Come From Away – Phoenix Theatre
Mick Potter – The Light in the Piazza – Southbank Centre

Best Video Design, sponsored by PRG

Jon Driscoll – Small Island – National Theatre
Will Duke – Grief is the Thing With Feathers – Barbican Theatre
Andrzej Goulding – & Juliet – Shaftesbury Theatre
P J McEvoy – Falsettos – The Other Palace
Ewan Jones Morris – A Very Expensive Poison – The Old Vic


Date: 5 December 2019
Written by:
Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top