Awards announced: Sunday 28 November 2010, Savoy Hotel London

BEST ACTOR
Roger Allam Henry IV Parts One and Two (Shakespeare’s Globe)
Rory Kinnear Hamlet (National’s Olivier)/Measure For Measure (Almeida)
David Suchet All My Sons (Apollo)

THE NATASHA RICHARDSON AWARD FOR BEST ACTRESS
Nancy Carroll After The Dance (National Lyttelton)
Elena Roger Passion (Donmar Warehouse)
Sheridan Smith Legally Blonde (Savoy)
Sophie Thompson Clybourne Park (Royal Court)

BEST PLAY
Mike Bartlett Cock (Royal Court)
Bruce Norris Clybourne Park (Royal Court)
Roy Williams Sucker Punch (Royal Court)

THE NED SHERRIN AWARD FOR BEST MUSICAL
Legally Blonde Savoy Theatre
Les Misérables Cameron Mackintosh 2010 production at Barbican Theatre
Passion Donmar Warehouse

BEST DIRECTOR
Howard Davies The White Guard (National Lyttelton)/All My Sons (Apollo)
Nicholas Hytner The Habit Of Art (National Lyttelton)/London Assurance (National Olivier)/Hamlet (National Olivier)
Laurie Sansom Beyond The Horizon and Spring Storm (National Cottesloe)
Thea Sharrock After The Dance (National Lyttelton)

BEST DESIGN
Miriam Buether Sucker Punch (Royal Court)/Earthquakes In London (National Cottesloe)
Bunny Christie The White Guard (National Lyttelton)
Christopher Oram Passion (Donmar Warehouse)/Red (Donmar Warehouse)

CHARLES WINTOUR AWARD FOR MOST PROMISING PLAYWRIGHT
DC Moore The Empire (Royal Court)
Nick Payne If There Is I Haven’t Found It Yet (Bush)/Wanderlust (Royal Court)
Anya Reiss Spur Of The Moment (Royal Court)

THE MILTON SHULMAN AWARD FOR OUTSTANDING NEWCOMER
Melanie Chisholm for her performance in Blood Brothers (Phoenix)
Daniel Kaluuya for his performance in Sucker Punch (Royal Court)
Isabella Laughland for her performance in Wanderlust (Royal Court)
Shannon Tarbet for her performance in Spur Of The Moment (Royal Court)
You Me Bum Bum Train created by Kate Bond and Morgan Lloyd (LEB Building, E2)

THE GOLDEN SEAGULL AWARD
Presented on behalf of Moscow Art Theatre.

THE LEBEDEV SPECIAL AWARD
For outstanding contribution to theatre.