OLIVIER AWARDS – Best Dance Winners

Best New Dance Production

2012 DESH by Akram Khan Company at Sadler’s Wells, choreographed by Akram Khan
2011 Babel (Words) by Eastman vzw and Royal Opera House La Monnaie at Sadler’s Wells, choreographed by Sidi Larbi Cherkaoui and Damien Jalet
2010 The Brandstrup-Rojo project’s Goldberg
2009 Pina Bausch Tanztheater Wuppertal’s Cafe Muller/ The Rite Of Spring
2008 The Royal Ballet for its revival of George Balanchine’s three-part ballet Jewels
2007 The Royal Ballet’s Chroma
2006 Sylvie Guillem and Russell Maliphant’s Push
2005 Rambert Dance Company’s Swamp at Sadler’s Wells
2004 Broken Fall, a George Piper Dances commission in association with The Royal Ballet
2003 Danses Concertantes’ Polyphonia
2002 Sankai Juku’s Hibiki
2001 Compagnie Montalvo-Hervieu’s Le Jardin Io Io Ito Ito
2000 Nederlands Dans Theater 1’s Symphony of Psalms
1999 Ballett Frankfurt’s Enemy In The Figure
1998 L’Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato performed by the Mark Morris Dance Group, English National Opera in association with Dance Umbrella
1997 English National Ballet’s Cinderella
1996 Adventures in Motion Pictures’ Swan Lake
1995 The Royal Ballet’s Fearful Symmetries
1994 The Birmingham Royal Ballet’s Choreartium
1993 Sir Kenneth MacMillan’s The Judas Tree (The Royal Ballet)

Outstanding Achievement in Dance

2012 Edward Watson for his performance in The Metamorphosis at the Linbury Studio at the Royal Opera House
2011 Antony Gormley for his set design of Babel (Words) by Eastman vzw and Theatre Royal de la Monnaie at Sadler’s Wells
2010 Rambert Dance Company for an outstanding year of new work
2009 The Company Of The Royal Ballet Of Flanders For Their Performances In Impressing The Czar
2008 The Royal Ballet for its revival of George Balanchine’s three-part ballet Jewels
2007 Carlos Acosta for his programme of work and his performances at Sadler’s Wells
2006 Pina Bausch for the creation of Nelken and Palermo Palermo
2005 San Francisco Ballet for their season at Sadler’s Wells
2004 Thomas Edur and Agnes Oaks for their performances in English National Ballet’s 2 Human
2003 Robyn Orlin for the creative originality of Daddy, I’ve Seen This Piece Six Times And I Still Don’t Know Why They’re Hurting Each Other
2002 Mark Morris for the Mark Morris Dance Group’s season
2001 Deborah Colker for her choreography of Mix
2000 Jirí Kylián for his artistic excellence and outstanding direction of Nederlands Dans Theater 1’s season at Sadler’s Wells
1999 William Forsythe and his company, Ballett Frankfurt, for their season at Sadler’s Wells
1998 Lez Brotherston for the set and costume design for Adventures in Motion Pictures’ Cinderella
1997 The Dancers of Rambert Dance Company for their season at the London Coliseum
1996 Siobhan Davies for Siobhan Davies Dance Company’s The Art of Touch
1995 Peter Mumford for his lighting design of The Royal Ballet’s Fearful Symmetries and of Siobhan Davies Dance Company’s The Glass Blew In
1994 The Dancers of London Contemporary Dance Theatre for their season at Sadler’s Wells
1993 Siobhan Davies for choreography of Rambert Dance Company’s Winnsboro Cotton Mill Blues
1992 In the Middle, Somewhat Elevated for William Forsythe’s choreography and performance by The Royal Ballet
1991 Twyla Tharp and Jennifer Tipton for choreography and lighting of The American Ballet Theatre’s In the Upper Room
1989/90 London Contemporary Dance Theatre for their production of Kim Brandstrup’s Orfeo
1988 The Dancers of the Kirov Ballet for their London season
1987 Trisha Brown for her season at Sadler’s Wells
1986 The Ballet Rambert for their 60th Anniversary season
1982 Le Ballet de L’Opéra de Paris’ Le Songe d’Une Nuit d’Eté
1981 Stuttgart Ballet’s Forgotten Lane
1980 The Royal Ballet’s Gloria
1979 Peter Schaufuss for London Festival Ballet’s La Sylphide
1978 Robert Cohan, Artistic Director, London Contemporary Dance Theatre
1977 London Festival Ballet’s Romeo And Juliet

Additional Dance Awards

1985 Merce Cunningham Dance Company’s Pictures
1985 Yoko Morishita for Giselle (Matsuyama Ballet Company)
1984 The Dance Theatre of Harlem’s Giselle
1984 David Bintley for Petrushka (Sadler’s Wells Royal Ballet)
1983 The Royal Ballet’s Requiem
1983 Alessandra Ferri for Valley Of Shadows (The Royal Ballet)
1982 Elisabeth Platel for La Sylphide (Le Ballet de L’Opéra de Paris)
1981 Bryony Brind for Dances Of Albion (The Royal Ballet)
1978 The Royal Ballet’s A Month In The Country