OLIVIER AWARDS 1989/1990

Awards announced: 1990

Designer of the Year
Winner: Bob Crowley for Ma Rainey’s Black Bottom at the NT Cottesloe, Hedda Gabler and Ghetto at the NT Olivier and The Plantagenets, RSC at the Barbican

Nominees:
Bob Crowley for Ma Rainey’s Black Bottom at the NT Cottesloe, Hedda Gabler and Ghetto at the NT Olivier and The Plantagenets, RSC at the Barbican
Chris Dyer for The Wars of the Roses at The Old Vic / The Merchant of Venice, at the Phoenix
The Design Team for Suicide For Love, at the NT Lyttelton
John Napier for Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane / The Baker’s Wife, at the Phoenix

Director of the Year
Winner: Michael Bogdanov for The Wars of the Roses, at The Old Vic

Nominees:
Michael Bogdanov for The Wars of the Roses, at The Old Vic
Richard Eyre for Racing Demon / The Voysey Inheritance, at the NT Cottesloe
Nicholas Hytner for Ghetto, at the NT Olivier / Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane
Trevor Nunn for Othello, RSC at the Young Vic

Actor of the Year
Winner: Oliver Ford Davies for Racing Demon, at the NT Cottesloe

Nominees:
Oliver Ford Davies for Racing Demon, at the NT Cottesloe
Nigel Hawthorne for Shadowlands, at the Queens
Ian McKellen for Othello, RSC at the Young Vic / Bent, at the NT Lyttelton
Michael Pennington for The Wars of the Roses, at The Old Vic

Actress of the Year
Winner: Fiona Shaw for Electra, RSC at the Pit / As You Like It, at The Old Vic / The Good Person of Sichuan, at the NT Olivier

Nominees:
Sheila Hancock for Prin, at the Lyric
Jane Lapotaire for Shadowlands, at the Queens
Prunella Scales for Single Spies, at the NT Lyttelton
Fiona Shaw for Electra, RSC at the Pit / As You Like It, at The Old Vic / The Good Person of Sichuan, at the NT Olivier

Comedy Performance of the Year
Winner: Michael Gambon for Man Of The Moment, at the Globe

Nominees:
Michael Gambon for Man Of The Moment, at the Globe
Alex Jennings for The Liar, at The Old Vic
Alfred Molina for Speed-the-Plow, at the NT Lyttelton
Peter O’Toole for Jeffrey Bernard is Unwell, at the Apollo

Outstanding Achievement in Opera
Winner: The Komische Oper’s Orpheus and Eurydice, at the Royal Opera House

Nominees:
The Royal Opera’s production of Un Re In Ascolto, at the Royal Opera House
English National Opera’s Lear, at the London Coliseum
The Garden Venture’s Survival Song, at the Donmar Warehouse
The Komische Oper’s Orpheus and Eurydice, at the Royal Opera House
English National Opera’s The Love for Three Oranges, at the London Coliseum

Outstanding Performance of the Year in a Supporting Role
Winner: Michael Bryant for Hamlet at NT Olivier / The Voysey Inheritance at the NT Cottesloe / Racing Demon at the NT Cottesloe

Nominees:
Michael Bryant for Hamlet at NT Olivier / The Voysey Inheritance at the NT Cottesloe / Racing Demon at the NT Cottesloe
Linda Kerr Scott for Ghetto, at the NT Olivier
Simon Russell Beale for Man of Mode / Restoration / Playing with Trains / Some Americans Abroad, all RSC at the Pit
Zoe Wanamaker for Othello, RSC at the Young Vic

Outstanding Performance of the Year by an Actor in a Musical
Winner: Jonathan Pryce for Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane

Nominees:
Alun Armstrong for The Baker’s Wife, at the Phoenix
Matthew Devitt for Return to the Forbidden Planet, at the Cambridge
Paul Hipp for Buddy, at the Victoria Palace
Jonathan Pryce for Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane

Outstanding Performance of the Year by an Actress in a Musical
Winner: Lea Salonga for Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane

Nominees:
Patricia Hodge for Noel and Gertie, at the Comedy
Judy Kuhn for Metropolis, at the Piccadilly
Elaine Paige for Anything Goes, at the Prince Edward
Lea Salonga for Miss Saigon, at the Theatre Royal Drury Lane

Most Promising Newcomer of the Year in Theatre
Winner: Jeremy Northam for The Voysey Inheritance, at the NT Cottesloe

Nominees:
Glen Goei for M Butterfly, at the Shaftesbury
Charlotte Keatley for My Mother Said I Never Should, at the Royal Court
Jeremy Northam for The Voysey Inheritance, at the NT Cottesloe
Georgia Slowe for Romeo and Juliet, RSC at the Pit

Outstanding Achievement of the Year in Dance
Winner: London Contemporary Dance Theatre for Kim Brandstrup’s Orfeo

Nominees:
Nina Ananiashvili and Irek Mukhamedov for their performances with The Bolshoi Ballet, at the London Coliseum
Siobhan Davies for her choreography of Rambert Dance Company’s Embarque, at Sadler’s Wells
London Contemporary Dance Theatre for Kim Brandstrup’s Orfeo
David Bintley for his choreography of Sadler’s Wells Royal Ballet’s Hobson’s Choice, at the Royal Opera House
The Royal Ballet for Kenneth MacMillan’s Prince of The Pagodas, at the Royal Opera House
The Paul Taylor Dance Company for their season at Sadler’s Wells

Comedy of the Year
Winner: Single Spies by Alan Bennett, at the NT Lyttelton and the Queens

Nominees:
Jeffrey Bernard is Unwell by Keith Waterhouse, at the Apollo
Single Spies by Alan Bennett, at the NT Lyttelton and the Queens
Some Americans Abroad by Richard Nelson, RSC at the Pit
Steel Magnolias by Robert Harling, at the Lyric

Musical of the Year
Winner: Return To The Forbidden Planet by Bob Carlton, at the Cambridge

Nominees:
The Baker’s Wife, music and lyrics by Stephen Schwartz, book by Joseph Stein, at the Phoenix
Buddy, written by Alan Janes, at the Victoria Palace
Miss Saigon, music by Claude-Michel Schonberg, lyrics by Alain Boublil and Richard Maltby Jnr, at the Theatre Royal Drury Lane
Return To The Forbidden Planet by Bob Carlton, at the Cambridge

BBC Award for the Play of the Year
Winner: Racing Demon by David Hare, at the NT Cottesloe

Nominees:
Ghetto by Joshua Sobol, at the NT Olivier
Man of the Moment by Alan Ayckbourn, at the Globe
Racing Demon by David Hare, at the NT Cottesloe
Shadowlands by William Nicholson, at the Queens

The Observer Award for Outstanding Achievement
Winner: Declan Donnellan for Fuente Ovejuna, at the NT Cottesloe

Nominees:
Declan Donnellan for Fuente Ovejuna, at the NT Cottesloe
Ute Lemper for her Kurt Weill Evening, at the Almeida
Philip Prowse for The Vortex, at the Garrick
John Wood for The Tempest / The Master Builder, RSC at the Barbican