OLIVIER AWARDS 1987

Awards announced: 1987

Designer of the Year
Winner: Lucio Fanti and the design team for The Hairy Ape, at the NT Lyttelton

Nominees:
Bob Crowley for A Penny For A Song / Macbeth, RSC at the Barbican
William Dudley for Richard II (Barbican), Girlfriends (Playhouse), Kiss Me Kate (The Old Vic)
Lucio Fanti and the design team for The Hairy Ape, at the NT Lyttelton
Kappa Senoh and the design team for Macbeth, at the NT Lyttelton

Director of the Year
Winner: Declan Donnellan for The Cid / Twelfth Night / Macbeth, at the Donmar Warehouse

Nominees:
Alan Ayckbourn for A View From The Bridge at the NT Cottesloe
Declan Donnellan for The Cid / Twelfth Night / Macbeth, at the Donmar Warehouse
Yukio Ninagawa for Macbeth, at the NT Lyttelton / Medea, at the NT Olivier
Peter Stein for The Hairy Ape, at the NT Lyttelton

Actor of the Year
Winner: Michael Gambon for A View From The Bridge, at the NT Cottesloe

Nominees:
Tokusaburo Arashi for Medea, at the NT Olivier
Michael Gambon for A View From The Bridge, at the NT Cottesloe
Hugh Quarshie for Two Noble Kinsmen / The Great White Hope / The Rover, RSC at the Mermaid
Nicholas Woodeson for Sarcophagus / Flight, RSC at The Pit

Actress of the Year
Winner: Judi Dench for Antony and Cleopatra, at the NT Olivier

Nominees:
Judi Dench for Antony and Cleopatra, at the NT Olivier
Miranda Richardson for A Lie Of The Mind, at the Royal Court
Maggie Smith for Lettice and Lovage, at the Globe / Coming In To Land, at the NT Lyttelton
Juliet Stevenson for Yerma, at the NT Cottesloe

Comedy Performance of the Year
Winner: John Woodvine for ‘The Henrys’ at The Old Vic

Nominees:
Frank Ferrante for Groucho, at the Comedy
Geoffrey Hutchings for Three Men On A Horse, at the NT Cottesloe
Les Marsden for Groucho, at the Comedy
John Woodvine for ‘The Henrys’ at The Old Vic

Outstanding Achievement in Opera
Winner: English National Opera’s Lady Macbeth of Mtsensk, at the London Coliseum

Nominees:
Mare McLaughlin for the Royal Opera’s Le Nozza di Fogero’, at the Royal Opera House
Della Jones for the English National Opera’s The Barber of Seville, at the London Coliseum
The Kirov Opera Orchestra under the direction of Yuri Temirkanov, at the Royal Opera House
English National Opera’s Lady Macbeth of Mtsensk, at the London Coliseum
Carlos Kleiber for conducting The Royal Opera’s Otello, at the Royal Opera House
Eva Randova for The Royal Opera’s Jenufa, at the Royal Opera House

Outstanding Performance of the Year in a Supporting Role
Winner: Michael Bryant for King Lear / Antony and Cleopatra, at the NT Olivier

Nominees:
Robin Bailey for Fathers and Sons, at the NT Lyttelton
Michael Bryant for King Lear / Antony and Cleopatra, at the NT Olivier
Diane Bull for Tons of Money, at the NT Lyttelton / A Small Family Business, at the NT Olivier
Sheila Reid for When I Was A Girl I Used To Scream And Shout, at the Whitehall

Outstanding Performance of the Year by an Actor in a Musical
Winner: John Bardon and Emil Wolk for Kiss Me Kate, at The Old Vic

Nominees:
Bernard Alane for Bless The Bride, at Sadler’s Wells
John Bardon and Emil Wolk for Kiss Me Kate, at The Old Vic
Mark McGann for Up On The Roof, at the Donmar Warehouse
Gary Olsen for Up On The Roof, at the Donmar Warehouse

Outstanding Performance of the Year by an Actress in a Musical
Winner: Nichola McAuliffe for Kiss Me Kate, at The Old Vic

Nominees:
Dee Dee Bridgewater for Lady Day, at the Donmar Warehouse
Nichola McAuliffe for Kiss Me Kate, at The Old Vic
Julia McKenzie for Follies, at the Shaftesbury
Carol Woods for Blues In The Night, at the Donmar Warehouse

Most Promising Newcomer of the Year in Theatre
Winner: Suzan Sylvester for A View From The Bridge, at the NT Cottesloe

Nominees:
Rudi Davies for A Penny For A Song, RSC at the Barbican / A Lie Of The Mind, at the Royal Court
Nick Dear for The Art of Success, RSC at the Pit
Imogen Stubbs for Two Noble Kinsmen / The Rover, RSC at the Mermaid
Suzan Sylvester for A View From The Bridge, at the NT Cottesloe

Outstanding Achievement of the Year in Dance
Winner: Trisha Brown for her season at Sadler’s Wells

Nominees:
The Lodon Contemporary Dance Theatre Dancers for their season at Sadler’s Wells
Richard Alston for Pulcinella / Dutiful Ducks, Ballet Rambert at Sadler’s Wells
Trisha Brown for her season at Sadler’s Wells
Merce Cunningham Company for their season at Sadler’s Wells, in particular his new work Shards
Ichikawa Ennosuke for his performance in The Thousand Cherries of Yoshitsune, at Sadler’s Wells

Comedy of the Year
Winner: Three Men On A Horse by John Cecil Holme and George Abbott, at the NT Cottesloe

Nominees:
Groucho by Arthur Marx and Robert Fisher, at the Comedy
A Midsummer Night’s Dream by William Shakespeare, at the Open Air
Three Men On A Horse by John Cecil Holme and George Abbott, at the NT Cottesloe
Twelfth Night by William Shakespeare, at the Donmar Warehouse

Musical of the Year
Winner: Follies – book, music and lyrics by James Goldman and Stephen Sondheim, at the Shaftesbury

Nominees:
Blues In The Night – conceived and originally directed by Sheldon Epps, at the Donmar Warehouse
Follies – book, music and lyrics by James Goldman and Stephen Sondheim, at the Shaftesbury
Kiss Me Kate – music and lyrics: Cole Porter, at the Old Vic
Up On The Roof – written and directed by Simon Moore and Jane Prowse, at the Donmar Warehouse

BBC Award for the Play of the Year
Winner: Serious Money by Caryl Churchill, at the Royal Court

Nominees:
Lettice and Lovage by Peter Shaffer, at the Globe
A Lie Of The Mind by Sam Shepherd, at the Royal Court
Sarcophagus by Vladimir Gubaryev, RSC at the Pit
Serious Money by Caryl Churchill, at the Royal Court

The Observer Award for Outstanding Achievement
Winner: Thelma Holt for producing the International Festival at the National Theatre

Nominees:
The Hampstead Theatre for overall high standard of work in 1987
Thelma Holt for producing the International Festival at the National Theatre
Barry Humphries for Back With A Vengeance, at the Strand
The Young Vic for Ghosts, at Wyndham’s