THE SOCIETY OF WEST END THEATRE AWARDS 1983

Awards announced: 1983

Designer of the Year
Winner: Ralph Koltai for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

Nominees:
John Gunter for The Rivals< at the NT Olivier
Ralph Koltai for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
John Napier for Peter Pan, RSC at the Barbican
Carl Toms for The Real Thing, at the Strand

Director of the Year
Winner: Terry Hands for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

Nominees:
Bill Bryden for A Midsummer Night’s Dream, at the NT Cottesloe
Terry Hands for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
Barry Kyle for The Taming of the Shrew, RSC at the Barbican
Peter Wood for The Rivals, at the NT Olivier

Actor of the Year in a Revival
Winner: Derek Jacobi for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican

Nominees:
Alan Bates for A Patriot for Me, at the Theatre Royal, Haymarket
Rex Harrison for Heartbreak House, at the Theatre Royal, Haymarket
Derek Jacobi for Cyrano De Bergerac, RSC at the Barbican
Bob Peck for Lear, RSC at The Pit

Actress of the Year in a Revival
Winner: Frances De La Tour for A Moon for the Misbegotten, at the Mermaid

Nominees:
Sinead Cusack for The Taming of the Shrew, RSC at the Barbican
Rosemary Harris for Heartbreak House, at the Theatre Royal, Haymarket
Helen Mirren for Antony and Cleopatra, RSC at The Pit
Frances De La Tour for A Moon for the Misbegotten, at the Mermaid

Actor of the Year in a New Play
Winner: Jack Shepherd for Glengarry Glen Ross, at the NT Cottesloe

Nominees:
Michael Gambon for Tales From Hollywood, at the NT Olivier
Ben Kingsley for Edmund Kean, at the Theatre Royal, Haymarket
Jack Shepherd for Glengarry Glen Ross, at the NT Cottesloe
Michael Williams for Pack of Lies, at the Lyric

Actress of the Year in a New Play
Winner: Judi Dench for Pack Of Lies, at the Lyric

Nominees:
Judi Dench for Pack Of Lies, at the Lyric
Sara Kestelman for The Custom Of The Country, RSC at The Pit
Maureen Lipman for Messiah, at the Aldwych
Janet Suzman for Cowardice, at the Ambassadors

Comedy Performance of the Year
Winner: Griff Rhys Jones for Charley’s Aunt, at the Aldwych

Nominees:
Susan Colverd for The Provok’d Wife, at the Donmar Warehouse
Michael Hordern for The Rivals, at the NT Olivier
Griff Rhys Jones for Charley’s Aunt, at the Aldwych
Peter Ustinov for Beethoven’s Tenth, at the Vaudeville

Actor of the Year in a Supporting Role
Winner: Alan Devlin for A Moon For The Misbegotten, at the Mermaid

Nominees:
Alan Devlin for A Moon For The Misbegotten, at the Mermaid
Ian McDiarmid for Tales From Hollywood, at the NT Olivier
Mark Rylance for Arden of Faversham, RSC at The Pit
Antony Sher for King Lear, RSC at the Barbican

Actress of the Year in a Supporting Role
Winner: Abigail McKern for As You Like It, at the Open Air

Nominees:
Kate Buffery for Daisy Pulls It Off, at the Globe
Sylvia Coleridge for Clay, RSC at The Pit
Barbara Leigh-Hunt for Pack of Lies, at the Open Air
Abigail McKern for As You Like It, at the Open Air

Actor of the Year in a Musical
Winner: Denis Lawson for Mr Cinders, at the Fortune

Nominees:
George Costigan for Blood Brothers, at the Lyric
Teddy Kempner for Snoopy, at the Duchess
Denis Lawson for Mr Cinders, at the Fortune
Peter Woodward for Bashville, at the Open Air

Actress of the Year in a Musical
Winner: Barbara Dickson for Blood Brothers, at the Lyric

Nominees:
Barbara Dickson for Blood Brothers, at the Lyric
Ellen Greene for Little Shop of Horrors, at the Comedy
Stephanie Lawrence for Marilyn, at the Adelphi
Sarah Payne for Singin’ In The Rain, at the London Palladium

Most Promising Newcomer of the Year in Theatre
Winner: John Retallack for directing Quixote / The Provoked Wife, at the Donmar Warehouse

Nominees:
Arturo Brachetti for conceiving and performing Y, at the Piccadilly
Billy McColl for his performance in The Slab Boys Trilogy, at the Royal Court
Abigail McKern for her performance in As You Like It, at the Open Air
John Retallack for directing Quixote / The Provoked Wife, at the Donmar Warehouse

Outstanding Individual Performance of the Year in a New Opera Production
Winner: Valerie Masterson for The Royal Opera’s Semele, at the Royal Opera House

Nominees:
Graham Clark for English National Opera’s The Gambler, at the London Coliseum
Eilene Hannan for English national Opera’s Rusalka, at the London Coliseum
Valerie Masterson for The Royal Opera’s Semele, at the Royal Opera House
Nelly Miriciouiu for Scotish Opera’s Manon Lescaut

Outstanding New Opera Production of the Year
Winner: Il Matrimonio Segreto – Cologne Opera

Nominees:
Boris Godunov – The Royal Opera, at the Royal Opera House
Manon Lescaut – Scottish Opera
Il Matrimonio Segreto – Cologne Opera
Rienzi – English National Opera, at the London Coliseum

Outstanding New Dance Production of the Year
Winner: Requiem – The Royal Ballet, at the Royal Opera House

Nominees:
Glass Pieces – New York City Ballet, at the Royal Opera House
The Nightingale – The Royal Opera, at the Royal Opera House
Nijinsky The Fool – devised and directed by Lindsay Kemp
Requiem – The Royal Ballet, at the Royal Opera House

Outstanding Individual Performance of the Year in a New Dance Production
Winner: Alessandra Ferri for the Royal Ballet’s Valley of Shadows, at the Royal Opera House

Nominees:
Patrick Armand for Ballet Theatre Francais’ Songs of a Wayfarer, at the London Coliseum
Alessandra Ferri for the Royal Ballet’s Valley of Shadows, at the Royal Opera House
Natalia Makarova for The Royal Opera’s The Nightingale, at the Royal Opera House
Koen Onzia for London Festival Ballet’s The Seasons

Comedy of the Year
Winner: Daisy Pulls It Off by Denise Deegan, at the Globe

Nominees:
Beethoven’s Tenth by Peter Ustinov, at the Vaudeville
Daisy Pulls It Off by Denise Deegan, at the Globe
Run For Your Wife by Ray Cooney, at the Shaftesbury
Woza Albert! By Barney Simon, Percy Mtwa and Mbongeni Ngema, at the Criterion

Musical of the Year
Winner: Blood Brothers by Willy Russell, at the Lyric

Nominees:
Bashville by Denis King, lyrics and adaptation by Benny Green, from “The Admirable Bashville” by George Bernard Show, at the Open Air
Blood Brothers by Willy Russell, at the Lyric
Little Shop of Horrors book and lyrics by Howard Ashman, music by Alan Menken, at the Comedy
Snoopy, music by Alan Grossman, lyrics by Hal Hackady, at the Duchess

Play of the Year
Winner: Glengarry Glen Ross by David Mamet, at the NT Cottesloe

Nominees:
Glengarry Glen Ross by David Mamet, at the NT Cottesloe
Pack Of Lies by Hugh Whitemore, at the Lyric
The Slab Boys Trilogy by John Byrne, at the Royal Court
Tales From Hollywood by Christopher Hampton, at the NT Olivier

The Society’s Special Award
Winner: Joan Littlewood

Nominees:
Joan Littlewood