Nominations announced: 10 March 2014

Awards to be announced: 13 April 2014, Royal Opera House

VISIT OUR OLIVIER AWARDS MICRO-SITE >

 

NOMINATIONS 2014 – BY NUMBERS

 

SEVEN NOMINATIONS:
Charlie And The Chocolate Factory
Merrily We Roll Along

SIX NOMINATIONS:
Once
The Book Of Mormon
The Scottsboro Boys

FIVE NOMINATIONS:
Chimerica
Ghosts

FOUR NOMINATIONS:
The Light Princess

THREE NOMINATIONS:
The Amen Corner

TWO NOMINATIONS:
Coriolanus
Henry V
Othello
Peter and Alice
Private Lives
The Sound Of Music
The Wind In The Willows

ONE NOMINATION:
1984
A Midsummer Night’s Dream
Ballet Black – A Dream Within A Midsummer Night’s Dream
Barbican Britten: Phaedra
Barry Humphries’ Farewell Tour – Eat, Pray, Laugh!
Derren Brown: Infamous
Eric And Little Ern
Fleabag
Handbagged
Jeeves & Wooster In Perfect Nonsense
Josephine And I
La Donna Del Lago
Les Misérable
Les Vĕpres Siciliennes
Matilda The Musical
Nabucco
Oh What A Lovely War
Puz/zle
Strangers On A Train
Tell Me On A Sunday
The Cripple Of Inishmaan
The Duck House
The Firework-Maker’s Daughter
The Full Monty
The Mark Morris Season
The Night Alive
The Phantom Of The Opera
The Pride
The Resistible Rise Of Arturo Ui
The Same Deep Water As Me
The Weir
What’s Become Of You? (Questcequetudeviens?)
Wicked
Witch-Hunt
Wozzeck

 

NOMINATIONS 2014 – BY SHOW

 

1984
BEST NEW PLAY: 1984 at the Almeida Theatre

A Midsummer Night’s Dream
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Katherine Kingsley for A Midsummer Night’s Dream at the Noël Coward Theatre

Ballet Black – A Dream Within A Midsummer Night’s Dream
OUSTANDING ACHIEVMENT IN DANCE: Arthur Pita for his choreography of Ballet Black – A Dream Within A Midsummer Night’s Dream at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

Barbican Britten: Phaedra
BEST NEW DANCE PRODUCTION: Richard Alston Dance Company/Britten Sinfonia for Barbican Britten: Phaedra at the Barbican Theatre

Barry Humphries’ Farewell Tour – Eat, Pray, Laugh!
BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY: Barry Humphries’ Farewell Tour – Eat, Pray, Laugh! at the London Palladium

Charlie And The Chocolate Factory
BEST ACTOR IN A MUSICAL: Douglas Hodge for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST COSTUME DESIGN: Mark Thompson for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST LIGHTING DESIGN: Paul Pyant for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST NEW MUSICAL: Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST THEATRE CHOREOGRAPHER: Peter Darling for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST SET DESIGN: Mark Thompson for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL: Nigel Planer for Charlie And The Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Chimerica
BEST SOUND DESIGN: Carolyn Downing for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
BEST NEW PLAY: Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
BEST SET DESIGN: Es Devlin for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
BEST DIRECTOR: Lyndsey Turner for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre
BEST LIGHTING DESIGN: Tim Lutkin & Finn Ross for Chimerica at the Almeida Theatre & Harold Pinter Theatre

Coriolanus
BEST ACTOR: Tom Hiddleston for Coriolanus at the Donmar Warehouse
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Mark Gatiss for Coriolanus at the Donmar Warehouse

Derren Brown: Infamous
BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY: Derren Brown: Infamous at the Palace Theatre

Eric And Little Ern
BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY: Eric And Little Ern at the Vaudeville Theatre

Fleabag
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE: Fleabag at the Soho Theatre

Ghosts
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Jack Lowden for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
BEST ACTRESS: Lesley Manville for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
BEST REVIVAL: Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
BEST LIGHTING DESIGN: Peter Mumford for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios
BEST DIRECTOR: Richard Eyre for Ghosts at the Almeida Theatre & Trafalgar Studios

Handbagged
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE: Handbagged at the Tricycle Theatre

Henry V
BEST ACTOR: Jude Law for Henry V at the Noël Coward Theatre
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Ron Cook for Henry V at the Noël Coward Theatre

Jeeves & Wooster In Perfect Nonsense
BEST NEW COMEDY: Jeeves & Wooster In Perfect Nonsense at the Duke of York’s Theatre

Josephine And I
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE: Cush Jumbo for Josephine And I at the Bush Theatre

La Donna Del Lago
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA: Joyce DiDonato and Juan Diego Flórez for their performances in La Donna Del Lago at the Royal Opera House

Les Misérable
AUDIENCE AWARD: Les Misérables at the Queen’s Theatre

Les Vĕpres Siciliennes
BEST NEW OPERA PRODUCTION: Les Vĕpres Siciliennes at the Royal Opera House

Matilda The Musical
AUDIENCE AWARD: Matilda The Musical at the Cambridge Theatre

Merrily We Roll Along
BEST SOUND DESIGN: Gareth Owen for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL: Josefina Gabrielle for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
BEST DIRECTOR: Maria Friedman for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
BEST ACTRESS IN A MUSICAL: Jenna Russell for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
BEST COSTUME DESIGN: Soutra Gilmour for Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC: Merrily We Roll Along – The orchestra
BEST MUSICAL REVIVAL: Merrily We Roll Along at the Harold Pinter Theatre

Nabucco
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA: Plácido Domingo for his performance in Nabucco at the Royal Opera House

Oh What A Lovely War
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE: Oh What A Lovely War at the Theatre Royal Stratford East

Once
BEST SET DESIGN:Bob Crowley for Once at the Phoenix Theatre
BEST SOUND DESIGN: Clive Goodwin for Once at the Phoenix Theatre
BEST ACTRESS IN A MUSICAL: Zrinka Cvitešić for Once at the Phoenix Theatre
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC: Once – Martin Lowe for composition & arrangements, Glen Hansard & Markéta Irglová for music & lyrics
BEST NEW MUSICAL: Once at the Phoenix Theatre
BEST THEATRE CHOREOGRAPHER: Steven Hoggett for Once at the Phoenix Theatre

Othello
BEST ACTOR: Rory Kinnear for Othello at the National Theatre, Olivier
BEST REVIVAL: Othello at the National Theatre, Olivier

Peter and Alice
BEST ACTRESS: Judi Dench for Peter And Alice at the Noël Coward Theatre
BEST NEW PLAY: Peter And Alice at the Noël Coward Theatre

Private Lives
BEST ACTRESS: Anna Chancellor for Private Lives at the Gielgud Theatre
BEST REVIVAL: Private Lives at the Gielgud Theatre

Puz/zle
BEST NEW DANCE PRODUCTION: Eastman – Sidi Larbi Cherkaoui & Sadler’s Wells for Puz/zle at Sadler’s Wells

Strangers On A Train
BEST SET DESIGN: Tim Goodchild for Strangers On A Train at the Gielgud Theatre

Tell Me On A Sunday
BEST MUSICAL REVIVAL: Tell Me On A Sunday at the St James Theatre & the Duchess Theatre

The Amen Corner
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Sharon D Clarke for The Amen Corner at the National Theatre, Olivier
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Cecilia Noble for The Amen Corner at the National Theatre, Olivier
BEST REVIVAL: The Amen Corner at the National Theatre, Olivier

The Book Of Mormon
BEST THEATRE CHOREOGRAPHER: Casey Nicholaw for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL: Stephen Ashfield for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
BEST ACTOR IN A MUSICAL: Gavin Creel for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
BEST ACTOR IN A MUSICAL: Jared Gertner for The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC: The Book Of Mormon – Trey Parker, Robert Lopez & Matt Stone for book, music & lyrics
BEST NEW MUSICAL: The Book Of Mormon at the Prince of Wales Theatre

The Cripple Of Inishmaan
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Sarah Greene for The Cripple Of Inishmaan at the Noël Coward Theatre

The Duck House
BEST NEW COMEDY: The Duck House at the Vaudeville Theatre

The Firework-Maker’s Daughter
BEST NEW OPERA PRODUCTION: The Firework-Maker’s Daughter at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

The Full Monty
BEST NEW COMEDY: The Full Monty at the Noël Coward Theatre

The Light Princess
BEST LIGHTING DESIGN: Paule Constable for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
BEST SOUND DESIGN: Simon Baker for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
BEST ACTRESS IN A MUSICAL: Rosalie Craig for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
BEST COSTUME DESIGN: Rae Smith for The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton

The Mark Morris Season
OUSTANDING ACHIEVMENT IN DANCE: The Mark Morris Season at Sadler’s Wells

The Night Alive
BEST NEW PLAY: The Night Alive at the Donmar Warehouse

The Phantom Of The Opera
AUDIENCE AWARD: The Phantom Of The Opera at Her Majesty’s Theatre

The Pride
BEST ACTRESS: Hayley Atwell for The Pride at the Trafalgar Studios

The Resistible Rise Of Arturo Ui
BEST ACTOR: Henry Goodman for The Resistible Rise Of Arturo Ui at the Duchess Theatre

The Same Deep Water As Me
BEST NEW COMEDY: The Same Deep Water As Me at the Donmar Warehouse

The Scottsboro Boys
BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL: Colman Domingo for The Scottsboro Boys at the Young Vic
BEST DIRECTOR: Susan Stroman for The Scottsboro Boys at the Young Vic
BEST THEATRE CHOREOGRAPHER: Susan Stroman for The Scottsboro Boys at the Young Vic
BEST ACTOR IN A MUSICAL: Kyle Scatliffe for The Scottsboro Boys at the Young Vic
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC: The Scottsboro Boys – John Kander & Fred Ebb for music & lyrics
BEST NEW MUSICAL: The Scottsboro Boys at the Young Vic

The Sound Of Music
BEST ACTRESS IN A MUSICAL: Charlotte Wakefield for The Sound Of Music at the Regent’s Park Open Air Theatre
BEST MUSICAL REVIVAL: The Sound Of Music at the Regent’s Park Open Air Theatre

The Weir
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Ardal O’Hanlon for The Weir at the Donmar Warehouse & the Wyndham’s Theatre

The Wind In The Willows
BEST COSTUME DESIGN: Nicky Gillibrand for The Wind In The Willows at the Duchess Theatre
BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY: The Wind In The Willows at the Duchess Theatre

What’s Become Of You? (Questcequetudeviens?)
BEST NEW DANCE PRODUCTION: Compagnie 111 Aurélien Bory/Stéphanie Fuster for What’s Become Of You? (Questcequetudeviens?) at the Barbican Theatre

Wicked
AUDIENCE AWARD: Wicked at the Apollo Victoria Theatre

Witch-Hunt
OUSTANDING ACHIEVMENT IN DANCE: Clemmie Sveaas for her performance in Witch-Hunt at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

Wozzeck
BEST NEW OPERA PRODUCTION: Wozzeck by English National Opera at the London Coliseum

LINKS

See the full list of Olivier Awards Nominations 2014

VISIT OUR OLIVIER AWARDS MICRO-SITE >