Best Actress in a Play
Gillian Anderson – What the Night Is For at the Comedy
Nominees:
Clare Higgins – Vincent in Brixton at the NT Cottesloe & Wyndhams
Gwyneth Paltrow – Proof at the Donmar Warehouse
Helen McCrory – Uncle Vanya & Twelfth Night at the Donmar Warehouse
Judi Dench & Maggie Smith – The Breath of Life at the Theatre Royal Haymarket
Samantha Bond – Macbeth at the Albery

Best Actor in a Play
Samuel West – Hamlet, RSC at the Barbican
Nominees:
Daniel Craig – A Number at the Royal Court
Mark Rylance – Twelfth Night at Shakespeare’s Globe
Simon Russell Beale – Uncle Vanya & Twelfth Night at the Donmar Warehouse
Tom Georgeson – Frozen at the NT Cottesloe
Woody Harrelson – On an Average Day at the Comedy

Best Supporting Actress in a Play
Sian Thomas – Up for Grabs at Wyndhams & The Price at the Tricycle
Nominees:
Charlotte Randle – Lobby Hero at the Donmar Warehouse, part of the American Imports season, & at the New Ambassadors
Essie Davis – A Streetcar Named Desire at the NT Lyttelton
Eve Best – The Coast of Utopia at the NT Olivier
Jacqueline King – Damsels in Distress at the Duchess
Jessica Stevenson – The Night Heron at the Royal Court

Best Supporting Actor in a Play
Richard Coyle – Proof at the Donmar Warehouse & The York Realist, English Touring Theatre at the Royal Court & Strand
Nominees:
David Bradley – Twelfth Night at the Donmar Warehouse
Mark Bazeley – Homebody/Kabul, Cheek by Jowl at the Young Vic, & Macbeth at the Albery
Mark Strong – Uncle Vanya at the Donmar Warehouse
Richard McCabe – Dr Faustus at the Young Vic
Will Keen – The Coast of Utopia at the NT Olivier

Best Actress in a Musical
Hannah Jane Fox – We Will Rock You at the Dominion
Nominees:
Emma Williams – Chitty Chitty Bang Bang at the London Palladium
Kathryn Evans – Follies at the Royal Festival Hall
Lauren Kennedy – South Pacific at the NT Olivier
Linzi Hateley – Love Songs at the Bridewell
Preeya Kalidas – Bombay Dreams at the Apollo Victoria

Best Actor in a Musical
Tony Vincent – We Will Rock You at the Dominion
Nominees:
Euan Morton – Taboo at The Venue
Jarrod Emick – The Full Monty at the Prince of Wales
Michael Ball – Chitty Chitty Bang Bang at the London Palladium
Michael Jibson – Our House at the Cambridge
Philip Quast – South Pacific at the NT Olivier

Best Supporting Performance in a Musical
Sharon D Clarke – We Will Rock You at the Dominion
Nominees:
Andrea Francis & Tameka Empson – Our House at the Cambridge
Jenny Galloway – My One & Only at the Picadilly
Nichola McAuliffe – Chitty Chitty Bang Bang at the London Palladium
Paul Baker – Taboo at The Venue
Raj Ghatak – Bombay Dreams at the Apollo Victoria

Best Solo Performance
Pete Postlethwaite – Scaramouche Jones at Riverside Studios
Nominees:
Don Wycherley – Eden at the Arts
Elaine Stritch – Elaine Stritch at Liberty at the Old Vic
Jackie Clune – Julie Burchill Is Away at Soho Theatre
Kika Markham – Homebody/Kabul, Cheek by Jowl at the Young Vic
Philip Quast – Divas at the Donmar at the Donmar Warehouse

Best Ensemble Performance
Contact – at the Queen’s
Nominees:
Play Without Words – at the NT Lyttelton, part of the Transformation season
Rose Rage – at the Theatre Royal Haymarket
Take Me Out – at the Donmar Warehouse, part of the American Imports season
The Distance from Here – at the Almeida at King’s Cross
The Mysteries – at the Queen’s

Best New Play
The Breath of Life by David Hare – at the Theatre Royal Haymarket
Nominees:
A Number by Caryl Churchill – at the Royal Court
Frozen by Bryony Lavery – at the NT Cottesloe
Jesus Hopped the A Train by Stephen Adly Guirgis – at the Donmar Warehouse, part of the American Imports season, & at the Arts
The York Realist by Peter Gill – English Touring Theatre at the Royal Court & Strand
Vincent in Brixton by Nicholas Wright – at the NT Cottesloe & Wyndhams

Best New Comedy
This Is Our Youth by Kenneth Lonergan – at the Garrick
Nominees:
Damsels in Distress by Alan Ayckbourn – at the Duchess
Dinner by Moira Buffini – at the NT Lyttelton Loft
The Lieutenant of Inishmore by Martin McDonagh – RSC at the Barbican & Garrick
The People Are Friendly by Michael Wynne – at the Royal Court
The Wonder of Sex by Patrick Barlow for the National Theatre of Brent – at the NT Lyttelton

Best New Musical
We Will Rock You by Queen & Ben Elton – at the Dominion
Nominees:
Bombay Dreams by AR Rahman, Don Black & Meera Syal – at the Apollo Victoria
Chitty Chitty Bang Bang by the Sherman Brothers & Jeremy Sams – at the London Palladium
Our House by Madness & Tim Firth – at the Cambridge
Taboo by Boy George & Mark Davies – at The Venue
The Full Monty by David Yazbek & Terrence McNally – at the Prince of Wales

Best Play Revival
A Streetcar Named Desire – at the NT Lyttelton
Nominees:
Abigail’s Party – at the Hampstead & New Ambassadors
Ivanov – at the NT Cottesloe
Mrs Warren’s Profession – at the Strand
The Constant Wife – at the Lyric & Apollo
The Daughter in Law – at the Young Vic

Best Musical Revival
South Pacific – at the NT Olivier
Nominees:
Follies – at the Royal Festival Hall
Oh What a Lovely War! – at the Open Air Theatre
Privates on Parade – at the Donmar Warehouse
Sweeney Todd – Opera North at Sadler’s Wells
The Beggar’s Opera Ibali IooTsotsi – at Wilton’s Music Hall

Best Shakespearean Production
Macbeth – at the Albery
Nominees:
Hamlet – RSC at the Barbican
King Lear – at the Almeida at King’s Cross
Much Ado About Nothing – RSC at the Theatre Royal Haymarket
Twelfth Night – at Shakespeare’s Globe
Twelfth Night – at the Donmar Warehouse

Best Director
Christopher Renshaw – Taboo at the Venue & We Will Rock You at the Dominion
Nominees:
Edward Hall – Rose Rage at the Theatre Royal Haymarket, The Constant Wife at the Apollo & Lyric & Macbeth at the Albery
Philip Seymour Hoffman – Jesus Hopped the A Train at the Donmar Warehouse, part of the American Imports season, & at the Arts
Sam Mendes – Uncle Vanya & Twelfth Night at the Donmar Warehouse
Steven Pimlott – Hamlet, RSC at the Barbican & Bombay Dreamsat the Apollo Victoria
Trevor Nunn – The Coast of Utopia at the NT Olivier

Best Set Designer
Anthony Ward – Chitty Chitty Bang Bang at the London Palladium
Nominees:
Bunny Christie – A Streetcar Named Desire at the NT Lyttelton
Paul Brown – King Lear at the Almeida at King’s Cross
Rob Howell – Our House at the Cambridge
Vicki Mortimer – Ivanov at the NT Cottesloe
William Dudley – The Coast of Utopia at the NT Olivier

Best Choreographer
Jerry Mitchell – The Full Monty at the Prince of Wales
Nominees:
Anthony van Laast & Farah Khan – Bombay Dreams at the Apollo Victoria
Craig Revel Horwood – My One & Only at the Piccadilly
Matthew Bourne – Play Without Words at the NT Lyttelton, part of the Transformation season
Peter Darling – Our House at the Cambridge
Susan Stroman – Contact at the Queen’s

London Newcomer of the Year
Jake Gyllenhaal (actor) – This Is Our Youth at the Garrick
Nominees:
Alison Pargeter (actor) – Damsels in Distress at the Duchess
Charlotte Eilenberg (playwright) – The Lucky Ones at Hampstead Theatre
Domhnall Gleeson (actor) – The Lieutenant of Inishmore, RSC at the Barbican & Garrick
Jochum ten Haaf (actor) – Vincent in Brixton at the NT Cottesloe & Wyndhams
Rebecca Hall (actor) – Mrs Warren’s Profession at the Strand

The PLANET HOLLYWOOD Theatre Event of the Year
Madonna’s West End debut in Up for Grabs at the Wyndham’s Theatre
Nominees:
Dames Maggie Smith & Judi Dench on stage together for the first time in over 40 years in The Breath of Life at the Theatre Royal Haymarket
Tom Stoppard’s epic all-day trilogy The Coast of Utopia at the NT Olivier
Sam Mendes’ final tenth-anniversary season for the Donmar Warehouse, Uncle Vanya & Twelfth Night
The closure of Andrew Lloyd Webber’s Cats after 21 record-breaking years at the New London Theatre
Adrian Noble’s plans for restructuring the Royal Shakespeare Company – including withdrawing from its London residency at the Barbican Centre – followed by his resignation